2 Eylül 2016 Cuma

En Sonunda Ne mi Olacak?


İnsan kaynakları açısından yerle yeksan olmuş bir şirket düşünün. Sizi o şirketin İK departmanında görevlendiriyorum. Neler yaparsınız?

Geçmişte oluşan bir imajı yok etmek kolay iş değildir. Geçmiş bir enkazsa şayet ilk önce o enkazın kalıntılarını ortadan kaldırmak ve yeni imajı oluşturmak için çok emek harcamak gerekir.

Yerle yeksan olmasına sebepleri analiz ederek başlayalım öncelikle; departmandaki eski çalışanların oluşturduğu imajı iyi görmek gerekiyor. Sizde onların yolundan mı devam edeceksiniz yoksa yeni yollar mı açacaksınız? Gidilen yolları dikenli yol haline getiren eskilerin oluşturduğu engelleri temizleyerek başlamak doğru bir başlangıç olacaktır. İşinizin kolay olmadığını kabul ederseniz gereken tüm çabayı göstermeniz daha kolay olacaktır. Elinize gerekirse alacaksınız kazma küreği vuracaksınız, çünkü oluşan imaj katılaşmış bir halde olabilir ve bunu ortadan kaldırmak için büyük çaba harcamanız gerekmektedir. Yaptıklarınızdan gocunmak gibi bir hataya düşmeyin bu aşamada…  Çünkü kimse size cennetteki yerini emanet etmedi, kendi cennetinizi kurmak size düştü…

Oluşmuş imajın etki alanlarını değerlendirmekte doğru bir yaklaşım olacaktır. İnsan kaynakları gibi bir alanda çalışıyorsanız iki kutba da ulaşmanız gerekecektir. Üst yönetime olan yaklaşımınızla çalışanlar tarafı için oluşturduğunuz iletişim kanalları aynı olmayabilir. Ama iki tarafa da ulaşmak üstünüze vazife olacaktır. İnandırıcılık ve ikna kabiliyetiniz bu noktada kuşanacağınız yetkinliğiniz olmalıdır. Bu silahları hangi taraf için kullanacağınızı söylemiyorum, tahmin edersiniz…

Türkiye’de ki işletmelerin yüzde kaçı KOBİ ve aile şirketi? Cevabı bilenler çok kurumsal hayaller kurmazlar. Kurumsal gerçekliğe kavuşanların zaten yerle yeksan ik ile alakası pek olmaz. Yazdıklarımı okuyup hak verenler zannediyorum ki geleneksel yönetim anlayışlarının hâkim olduğu kobilerde modern hayaller kuran yorgun beyaz yakalılar olacaktır. Sizlerin mücadelelerini dinlemek isterim yorgun savaşçılar!

Benim inancım; yerle yeksanlık bir tür tembellik sonucudur. Kendini bir fanusa kapayıp, rekabetten uzak dünyanda değirmeni döndürmekle meşgul olursan, bakıp bakıp kendini övdüğün ayna gün gelecek toz kaplayacaktır. Kendini göremesen de ,” ayna ayna söyle bana benden güzeli var mı bu dünyada?” diye konuşup durursun sonra. Aynada bir gün gelir patlarsa, parçaları kendinden temizleme gayesiyle oturduğun yerde ağlar, kalırsın…Hal böyleyken eline bezi alacaksın ik’cı kardeş; fanusu, aynayı bir güzel temizleyeceksin. Çünkü yapmak istediğin meslek farkındalık seviyesi yüksek olan şirketlerde yapılınca güzel oluyor. Şirketinin farkındalığını arttırmayı kimse amaç edinmiyorsa, gönüllü olacaksın. Hakkıyla bu mesleği yapmak için ilk başta ne yaptığını tanımlayamaz hale geleceksin, İK’cı olmak dışında her şey olacaksın.

En sonunda ne mi olacak? Bir şirkette insan kaynakları departmanının sıfırdan kurulması hikayesini gerçek, yaşayan ve samimi dille anlatacaksın.

Eh, bir imzanı da esirgemezsin. ;)

0 yorum:

Yorum Gönder