16 Aralık 2014 Salı

Geçmişini sırtında taşıyan adam tez tükenir,yol gidemez

                                    
 "Kimse unvanlarla, payelerle doğmuyor. Herkes bulunduğu makama öyle ya da böyle vardı, geride ne hayatlar bırakarak. Geçmişini sırtında taşıyan adam tez tükenir, yol gidemez..." (Elif Şafak, Ustam ve Ben, s:144)

Geçmiş en büyük bahanemizdir başarısızlıklarımızda. Amalar, keşkeler... Bunlardan sonra kurduğumuz cümleleri düzeltmeye gücümüz yok bugün.Bulunduğumuz noktanın gücünü farketmemizi engeller. Yürümemizi zorlaştırır, pranga etkisi yaratır adeta. Yürüyememekten yorulur insan bazen. Yürümek ister ama hep geçmiş suçludur. Kendi hatalarını bilse bile kabahatli olan geçmişin getirdiği zorlu şartlardır. Kırılır, gücenir, boyun eğmek istemese de kendi pususuna çekilir insan. Kendi içinde kaybolur; tüm labirentlerden zorludur. 


"Hayatımızın bir haritası varsa şayet, yollarda değil, yol ayrımlarında çizilmekte. İki şey arasında tercih yaptığımız o kısa, kısacık anlarda. Göz açıp kapayana kadar değişir kaderimiz, tek bir kararla..." (s:78)


Her insanın haritası farklıdır hayatta. Yol mantığını benimsemek gerek. Geçmişimiz bu yolda yaptığımız tercihler sonucu aldığımız kararlardan oluşuyor. Geçmişimizi sırtımızda taşımaktan vazgeçmek geçmişimizden vazgeçtiğimiz anlamına gelmiyor. Neticesinde bugün takındığımız her tavrın mimarı olan zamanlardan vazgeçersek kendimizden uzaklaşırız. Geçmişimizin bizi iki büklüm ederek yolumuzda engel olmasından kurtulmalıyız.


"Kızma artık geçmişe. Kabiliyetin kuş gibi tutsak kalmış. Maziyle uğraşmaktan, ona buna kızmaktan fırsat olmamış ki çıksın. Eğer cehalet kafesinden kurtulursa kuş özgür kalır, gönlünce uçar, yükselir. İyi bir talebe olursan hayatın kapıları önünde açılır. Ama evvela karar vermen gerek; Öğrenmeye hazır mısın?" (s:144 )

Kızma! Duyduğun hiddet vakit kaybı sadece. Geçmişe kızmakla ortaya çıkan pişmanlık, gelecekteki sorumluluklarımızın önüne geçer. Öğrenmeye küseriz. Öğrenmeye olan küskünlük batağa saplanmışlık durumudur. Çırpınmak daha da batmakla sonuçlanır. Kabiliyetlerimize yazık olur. Zamanın verdiği dersler ışığında öğrenmeye devam edersek kazanan biz oluruz*Ustam ve Ben


0 yorum:

Yorum Gönder