31 Aralık 2014 Çarşamba

Bir Kaçış Noktası; Yüksek Lisans

Lisans hayatın bitti. İş piyasasına dahil olmak isterken, işsizlik piyasası tüm heybetiyle seni kendine çekmeye çalışıyor.


İşsizlik oranı iki hanelilerde. Genelden özele inince; "Genç Nüfus İşsizlik Oranı" geneli aratacak cinsten. Neredeyse iki katı!


Ayaklarından işsizlik piyasası tutmuş, ellerinden iş piyasası... Aşağıya baksan uçurum... Kendini kurtarmaya çalışıyorsun!

Dilinde bir şarkı; Ben nasıl büyük adam olucam?


İşte bu durumda bir köprüye ihtiyacın var.Bu köprü istediğin kıyıya ulaşman için değil; belirli bir süre ayaktaymış hissini yaşaman için oluşacak.

Kendine vereceğin cevap için; İşsiz değilim, öğrenciyim!
Topluma vereceğin cevap için; İşsiz değil, YÜKSEK Lisans öğrencisiyim!

YÜKSEK! İhtişam katıyor biraz işin içine. Başarıyı sayılarla, kademelerle ölçen bir toplum için doyurucu bir cevap olabilir, evet.

Akademik kariyer düşünmüyorsun, uzmanlık alanında sıfır deneyimle yüksek yüksek devam ediyorsun öğrenciliğe. Yaptığın doğru mu? Bilmiyorsun...

Haklısın, çıkıp pazarda limon mu satacaksın? (Pazarda limon satmayı tabiiki küçümsemiyorum, kendimizi büyük görmemizden bahsediyorum. Ben bütün kalıplarımı yıktım diyen insan bile önündeki limon kasasıyla kalabilir bazen, satamaz, satmaz.)

"Ee, ne yapayım?" diyorsun. Deneyim kazanmak istiyorsun. Asgari ücreti bile kabul ederim diyecek kıvama gelmişsin. Deneyim için İK'cı görünümlü Muhasebeci tanımına tamam demişsin. Ama beğenilmemişsin. İşte bunlar hep rekabet. İşsiz çok, iş az, herkes çok iyi olmaya çalışıyor.

Mecbur kaldığını düşünüyorsun yüksek lisans yapmaya. İşsizlikten kaçmak, askerlikten kaçmak... için.

Olması gerekenleri oldurmak çok zor biliyorum. Doğru olanlar ve yanlış algılar arasında tercihe kalıyorsun bazen. Algılar doğru olanı yendiği zaman işin tadı kaçıyor.

Yanlış algılar karşısında savunmasız kaldığın an kaçış noktaları arıyorsun. Yüksek lisans böyle bir kaçış noktası olmamalı.

Sonunda "Tez" in "Sav" anlamı gibi bir sonuç doğurmalı.

Sav; İleri sürülerek savunulan düşünce, iddia, dava (TDK)

"Kopyala, yapıştır, kaynak göster" için değil, uzmanlık alanında kendindeki parçaları birleştirip senden bir parça oluşturmak amacıyla olsa kısır döngü hali son bulur belki.

Kaliteli işsiz olmanın daha bir çok yolu var. En sonunda "Neredeyse profesör olacaktım" dememek için uçurumu atlatacak köprüyü daha sağlam inşa edebiliriz.

Uzmanlar ne diyor;
*Cengiz Çatalkaya- Yeni Mezunlar İçin 7 Kariyer Tavsiyesi (bknz: son madde)
*İpek Aral- Yüksek Lisans Açmazım (özellikle: ilk paragraf)
*Uğur Özmen-  MBA Diplomasını Ne Yapmalı?

Sevgiler. ;)

**İşsizlik oranlarıyla ilgili

0 yorum:

Yorum Gönder