15 Ekim 2014 Çarşamba

Referans DedikleriDilimize Fransızca'dan geçen "Referans" kelimesinin anlamını, TDK Güncel Türkçe Sözlükte; "Tavsiye mektubu, kaynak, tavsiye" sıralamasıyla vermektedir.

Gelin görün ki bunu anlamayan kişiler azımsanamayacak ölçüde geniş bir kitleyi oluşturmaktadır.

Bir yemeği yememiş bir kişiden, o yemek hakkında gelecek tavsiyeyi ne kadar dikkate alırsınız?

Ya da bir kitap hakkında, o kitabı okumayan bir kişinin önerisi sizin için ne kadar önem arz eder?

Tavsiye, öneri sözcüklerini karşılayan referans da eğer çalışma hayatında bir insan için yapılıyorsa, ben referans veren kişinin referans verdiği kişiyle iş hayatında ki geçmişine bakarım. İki insanın kesiştiği nokta yoksa ne kadar dikkate almalı?

Hatır gönül ilişkisiyle kurulan referans bağı çok fazla, alakasız akrabalık bağı/ aile dostluğu ilişkisiyle kurulan referans bağı da fazlasıyla mevcut.Bu referans vericiler bazen öylesine baskın oluyorlar ki, insana benliğini unutturuyorlar.

 Belli bir noktada CV' mizi bir kuruma bırakalım. 
"- Merhaba, beni X Bey gönderdi / Ben X hocanın öğrencisiyim." mi?
"- Merhaba, ben Duhan.... "  ile başlayan bir başlangıç mı?
Ben ikincisini yapıyorum. Doğru mu? Yanlış mı?

Referans benim için CV' de bulunması gereken bir nokta. Deneyimlerin vardır, yaptığın projeler vardır ve bu deneyim ve projeler bağlamında referans verecek kişiler vardır. Referans mektubu geleneği devam etseydi, mektup yazmak için bir neden arayabilirdik. İletişim bilgilerini verirken neden aramayan referans vericiler kaynıyor ortalık.

Üniversitelerde " Eğer bizim kulübümüzde aktif olursanız, size iki A4 dolusu referans vereceğiz." diye dolaşanların varlığına, "Bazen referans almak için aradıklarında verdikleri ismi hatırlamıyorum ama durumu bozmamak için referans veriyorum." diyenlerin varlığına şahit oldum. Hiç hoşuma gitmiyor.

Ağızdan ağza reklam: "REFERANS"

Evet, yukarıda ilk anlam üzerinden yazdıklarım dışında birde bu nokta var. Bu referans tipi referans verilen kişi için çok gurur verici olsa gerek. Senden habersiz sendeki cevheri keşfeden kişi, başkalarınında bu cevheri görmesine yardımcı olabilir. Tabii böyle bir referansa sahip olabilmek ve reklam edilebilmek için bir cevhere sahipsen.  Öyle dıdımın dıdısı gönderdi demekle reklam edilecek kalitede olduğunu sanmasın kimse.

Sözün özü; referansın gerçek anlamı var, uygulama anlamı var. Uygulama anlamında daha çok "Torpil" e dönüşüyor.Torpilin ilk anlamı 'yanıcı ve patlayıcı bir madde', sonraki anlamlarından biri ise 'kayırma işi'.
Kayıracağım ve kayrılacağım derken ilk anlam üzerinizde vuku bulmasın, dikkat edin.

Son olarak önünüzde saygıyla "Reverans" ederek, size bir şarkıyla veda ediyorum.Önüne gelene eğilip reverans
Bende karşılığı ağır feveran
Üzerim seni çocuk
Bakmam gözyaşına
Döner bumerang
Al sana "REFERANS".0 yorum:

Yorum Gönder