25 Ağustos 2014 Pazartesi

'RUH' unla Düşün!

 


Okumak için elime adığım bir kitabı hissederek, yaşayarak, cümleler arasında  düşünerek, yüreğimde ona yer açarak okumak isterim. Yüreğimde hissedemediğim bir kitabın elimde okuma süresi ya uzar, ya da okuma listemde hep bir sonraya ertelenir.

'RUH'unla Düşün kitabı hazır olanlar için bir çırpıda okunabilecek bir kitapken, benim için okuması biraz zaman aldı.

Hazır değildim; çünkü, sözde aklımla perdede gösterilenlere o kadar yoğunlaşmışım ki yüreğimle perde arkasını düşünemez olmuşum. Bunun için zamana ihtiyacım vardı. O zamanın gelmesiyle bir çırpıda okudum. Hissederek ve anlayarak!

Yani ilk önce yüreğinizin kapılarını açmanız gerekiyor, okuduğunuzdan verim alabilmek için...

Kitabın dili benim gibi Liderlik Ruhu blogu takipçileri için yabancı değil. Kitap isimsiz bir şekilde önüme gelseydi ve okusaydım, altında Banu Çakar imzası olduğunu anlardım. Bir yazar için yazdıklarının karakteri olması ve onunla bütünleşmesi ne kadar güzel.

Ruhsal zeka olgusunu ele alan sayılı eserlerden bir olan; 'RUH'unla Düşün, klasik bir kişisel gelişim kitabı olmadığı gibi, klasik bir liderlik kitabı da değil. Yazar Lider olmamız için 10 maddeyi sıralamıyor. Başarılı olabilmek için 20 maddelik bir reçetede vermiyor elimize. Amacı, bizde olanın farkına varmamız! Yaşadıklarımızın perde arkasında var olanları anlayabilmemiz için sesleniyor kitap; 'RUH' unla Düşün!

Banu Çakar aktarmak istediklerine o kadar hakimki bu durum bize samimi bir dille kendini hissettiriyor. Tek pencereden bakılarak yazılmış bir kitap değil. Toz pembe dünyaların pembe sorunlarıyla baş etmek için kurulan cümlelerden ötesi; 'AMA' larımızın cevabını, düşüncelerimizin haklılığıyla, bir sonraki paragrafta bulabilmemiz... Bence kitabın yazılış sisteminde en güzeli bu durum. 'AMA' larımızın havada kalmaması, kitabı daha gerçekçi kılıyor.

Kitap içinde yer alan alıntılar ise özenle yerleştirilmiş. Eğretilik yapmadan işin ahengini arttırıyorlar.

Elinizde bir kalemle, hatta birde defterle kitabı okumanızı tavsiye ederim. Altını çizeceğiniz, defterinize kaydetmek isteyeceğiniz çok şey olacak. Arada bir hatırlamak istediğinizde bu durum size kolaylık sağlayacaktır.

Ben kitaptan alıntı yapmayacağım. Yaptığım bir alıntıyla kitabın etkisini size anlatamam, sayfalara haksızlık olur. Okuduğunuzda kaybedeceğiniz birşey olmayacağı gibi, kazanacaklarınız sizin ruh'unuz kadar. Okurken eksilere düşmezsiniz, nötr kalmak ya da artılarını hanenize yazmak sizin elinizde...

Kapitalist dünya düzeninde ruhsal boyutta düşünmek kolay birşey değil; ama kitap " Kolay olduğunu kim söyledi?" mesajını çok güzel veriyor.

Kitap sizin duygularınızda ve yaşantınızda bir değişim vaat ediyor mu?

Banu Çakar, "Siz bileceksiniz?" diyor.

Beni nasıl etkilediğine gelecek olursak; "Şimdi daha iyiyim."

Kitabı temin etmek için; DR, Kitapyurdu, İdefix, Babil .
2 yorum:

  1. Tebrikler, o kadar güzel anlatmışsınz ki, kitaptan alıntı da olmasa kitabı okuma isteği uyandırıyor. En kısa zamanda "şimdi daha iyiyim" diyebilmek adına okunacaklar arasına kayıt ettim. Teşekkürler,

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çok teşekkür ederim :) Şimdiden keyifli okumalar.

      Sil