30 Mayıs 2014 Cuma

CV'ye Yazmadıktan Sonra Ne Önemi Var?


                                 

Yakın olarak tanıdıklarım, simaen tanıdıklarım, sosyal ağlar sayesinde tanıdıklarım... O ya da bu şekilde yollarımızın kesiştiği, mesleki anlamda gelişimlerini düşünen güzel insanlar...

Güzel bir seslenişin başlangıcı oldu hitap kitlemi belirttiğim giriş cümlem.

Evet bu bir sesleniş. Şahsıma en çok sorduğunuz bir soruya toplu cevap olarak görelim.

Yolun başında olan bana, kariyerini düşünen bir kişinin bile soru sorması; onur ve mutluluk veriyor. Her soruyu cevaplayacak ya da herkesi yönlendirecek donanıma sahip değilim. Neticesinde ben bir yolcuyum ve yolumun henüz ilk duraklarında soluk alıyorum.

Bana en çok yöneltilen soruya gelecek olursam; "Önereceğin sertifika programları var mı?"

                                                  


Önereceğim kitabı, takip edebileceği bir uzmanı ya da benim yaptığım herhangi bir şeyi soran çok az. Kitap okumak emek ister. İşin uzmanını takip etmek süreklilik, süreklilik ise yine emek ister. Benim yaptıklarım/yapmaya çalıştıklarım/ yapacaklarım da emek ister. Sertifika programı ise; zaman ve biraz para kaynağı, bir parça ulaşım çabası, belirli süreli oturma eylemi ve sonunda genelde unutulan bilgilerden oluşur. 

Sertifika programlarını beğenmiyor muyum? Asla öyle anlaşılmasın! Ben bu soruyu bana soranların amacı olan kağıt parçasını beğenmiyorum. 

Günümüzde bilgiye ulaşmak çok kolay. Uzmanlara ulaşmak da çok kolay. Sosyal medya olmasaydı uzmanlarla nasıl iletişim kurardım, düşünemiyorum. Aslında o sertifika programlarında eğitim veren çoğu kişiye, hatta bilgi paylaşımını daha olanaklı kılan uzmanlara bu kanallardan ulaşabiliriz. Yani kaynağın çok olduğu bu ortamda bilgiye ulaşmak için, biraz emek ve gönülden istemek gerekiyor. 
Sertifika programları uzmanlara ulaşmaktan daha mı cazip geliyor hala?

Asıl istediğinizi biliyorum ve anlıyorum. Amaç; CV' ye yazılmaya layık, göze gelen bir program ismi ve onu veren kurumun büyük harflerle yazılmış markası, değil mi?

Mülakatlarda CV'ye yazdığımız kadardan az olmak var, bir de yazmadığından fazlası olmak...

Evet, belki okuduğumuz kitabı CV'mize yazmayacağız. Bir uzmandan öğrendiğimiz bilginin değeri CV'mizde yer almayacak. Bizim yaptığımız, bir kurumun bizim için düzenlediğinden fazlası olamayacak belki. Ama CV'de yazdığımızdan daha fazlası olabileceğimiz gerçeği çok daha cazip olsa gerek.

Şimdi beni daha iyi anladığınızı düşünüyorum. 

Eğitimlere katılacağız, sertifikalı ya da sertifikasız bize yararlı her programı takip edeceğiz. Ama önceliğimiz bir kağıt parçasını, bir kağıt parçasına eklemek olmayacak. Seçtiğimiz bu programları da, sadece bilgi vermekten ziyade, ilham vermeyi öncelik haline getiren programlardan oluşturacağız. İlham alalım ki, program sonunda unutmayacağımız ve unutulmayacak işler ortaya çıkaralım. Bizim yaptıklarımız çok değerli, bunu unutmayalım!

Benden "önerebileceğim sertifika programı" istediniz ben size bu satırları verdim. Cevabımdan sonra tek amacınız bir kağıt parçası değilse, size bir önerim olacak;
                                 
                                                          Webinar 2

Kaynağım İnsan blog yazarı; İpek Aral'ın büyük hizmeti olan "Webinar"ları kesinlikle kaçırmayın. Sonunda verilen bir sertifika olmasa da, İnsan kaynakları alanına gönül vermiş herkesin, mesleğin duayeni bir isimden öğreneceği çok şeyin olduğuna inanıyorum.

Biraz emek vererek <linkteki> yönlendirme sayesinde bu hizmetten haberdar olabilirsiniz. Evimizin konforunda bize böyle bir iyilik yaptığı için İpek Aral'a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

"CV'me yazmadıktan sonra ne önemi var?" demeden değer kazandığımız günlerimiz olsun. :) 
0 yorum:

Yorum Gönder