8 Mart 2014 Cumartesi

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

"8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma
koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin  işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı."

 Günümüzde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak anılan bugün, işte bu acı olayla yazıldı tarihe. 8 Mart'ı bir kutlama günü olarak görüp, bugünün çıkış noktasından bihaber olanların varlığı beni üzüyor.


 Kadınlar hala dezavantajlı gruplar arasında sayılıyor. Bugüne önem veren bu olayın üzerinden 157 yıl geçmesine rağmen cinsiyet kaynaklı ücret eşitsizliği bugünde söz konusu. Kariyer , kadınlar için engelli bir yol olabiliyor. Kadınların iş dünyasına katılımında 134. sıradayız. Kadınlar iş hayatında giyimleriyle yargılanabiliyor. Başörtülü olana baskı uygulayanda var, açık giyinene baskı uygulayanda.


Metropol şehirlerimizin görkemli iş yerlerinde çalışan kadınlar ile kırsal bölgelerimizde zor yaşam şartlarının getirdiği yükler için çalışan kadınların, sorunları tabii ki aynı değildir. Gerçek ve ortak noktaları; sorun yaşamalarıdır.

Şimdi; "Erkekler hiç sorun yaşamıyor mu?" diyenler olacaktır. Tabii ki yaşıyoruz ve yaşayacağız da. Ama bizim yaşadığımız sorunlar; iş hayatının sorunları. Bunları cinsiyetimiz tetikliyor mu? Oturup düşünmek lazım.


Kadınlar dezavantajlı gruplar arasında sayılınca, onlar için sosyal hizmetler üretilmesi kaçınılmaz oluyor. Belediyeler 8 Mart'ta sosyal belediyecilik adına göstermelik çalışmalar yapıyorlar. Göstermelik diyorum, çünkü sosyal belediyecilik açısından sınıfta kaldığımızın altına imzamı atarım. Samimiyetle yapılan projeler olsa da maalesef yetersiz kalıyor.

Bugün tüm yerel yönetimleri kadınların ucuz iş gücü olarak görüldüğü,  insan kaynakları uygulamalarının yakınından geçmeyen sektörlerde ki iş yerlerine davet ediyorum.Oralarda Emekçi Kadınlar Gününde kimse tarafından hatırlanmayan Emekçi Kadınlarla karşılaşabilirsiniz!

Böyle tarihi, içeriği olan bir günde kuru bir kutlama mesajı yazmak yerine, hangi konumda olduğumuzu birazda olsa hatırlatmak istedim. Sorunlarımızı görmezden geldiğimizde yok olmayacaktır, o yüzden düşünmeli ve çözüm üretmeliyiz.

Hayatın her alanında emek harcayan tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyorum, sevgiyle kalın.

0 yorum:

Yorum Gönder