4 Aralık 2013 Çarşamba

Kurumsal Sosyal Sorumluluk

Sosyal sorumluluğun özünde;kendinden başkası vardır.


 Kendinden başkasını düşünür,onların çıkarlarını korur ve onlar için kaygı duyarsın.İşte o zaman olgunlaşmışsın'dır ve senin kocaman bir kalbin vardır.

Sosyal sorumluluk; bireysel olarak yapılabildiği gibi STK'lar öncülüğünde veya kurumsal olarak da yürütülebilir.

Bu yazımda "Kurumsal Sosyal Sorumluluk" üzerinde duracağım.

Günümüz yaşam telaşında, insanın kendisini bile düşünmesi zorken, başkaları ya da toplum için kaygı duyması daha zor gelebilir, kimilerinin gözünde. Ama eğer çalıştığınız yer bünyesinde bir sosyal sorumluluk ve gönüllülük yapılanması varsa, şanslısınız demektir. İşvereninizin sizi sevdiğine emin olabilirsiniz! :)

Kimilerine göre kurumların sosyal sorumluluk projeleri reklam amaçlı olabilir. Ama olsun, birilerinin yapılandan dolayı yüzündeki bir gülümseme, varsın diğerine maddi kazanç olarak dönsün. Bu işte kimse kaybetmez. Özellikle işvereniniz sizin için sosyal sorumluluğun; planlama,oluşturma ve uygulama gibi aşamalarını düşünüyorsa, siz uygulamalarına yardımcı olarak, en büyük zenginlik olan; gönül zenginliğine erişebilirsiniz.

Kurumsal sosyal sorumluluk; işveren açısından reklam kaynağı olarak görülebileceğini bir önceki paragrafta söylemiştim. Bunun yanında işverene sağladığı kazanımlar arasında; işletme imajının güçlenmesi, marka bilinirliğinin artması, müşterinin sadakatinin kazanılması, çalışanların aidiyet duygusunun geliştirilmesi... gibi artılar sayılabilir.

Kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin diğer bir ayağı ise; sürdürülebilirlik için gereken kaynaklardır. Bunlar;İnsan kaynağı ve maddi kaynak olarak ayrılabilir. Maddi kaynağı şirket sağladı diyelim. Peki ya gönüllülük temeline dayanan bu projelerde insan kaynağının sürdürülebilirliği nasıl sağlanacak?

Burada ise devreye; ekip çalışması ve ekip lideri  giriyor. Sosyal sorumluluk projelerinin temeli olan ekip çalışmasında ekip liderinin sağlaması gerekenler vardır.

Bunlardan birincisi; ekibe "biz" duygusunu aşılamaktır. Zaten bu projelere gönül verenlerin 7/24  "ben" ekseni etrafında dolaşacağını sanmıyorum. Ama ekip çalışmasının temeli "biz" olabilmektir ve bunu aşılamakta ekip liderinin katkısı büyüktür.

Ekip liderinin yapması gereken diğer bir unsur ise "takdir" unsurudur. Ekibinde bulunan gönüllüleri samimiyet ve içtenlikle takdir etmesi ekip üyelerinde "değer" kavramını canlandırır. Unutulmamalı ki "Değer verildiğini hisseden, değer katmak için çalışır."

Bu projelerde ekip liderlerinin yapmaları gerekenlerden bir diğeri; "Pozitif sorgulama" ortamı oluşturmak ve projelerin zenginleşmesini sağlamaktır.Son olarak ise ekip lideri "enerji" vermelidir, çünkü, liderin iç enerjisi ile ekibin enerjisi paralel olarak yükselir.

Kurumsal sosyal sorumluluk üzerine bunları yazdıktan sonra bir kaç örnek vermek istiyorum.

İlk olarak; "TURKCELL GÖNÜLLÜLERİ"; Turkcell çalışanlarının farklı hayatlarla tanışmasını amaçlayan bu oluşum kurumsal sosyal sorumluluk için güzel bir örnektir.

Bir diğer örnek; "ÖZHAN GÖNÜLLÜLERİ" ; Yetenek ve Kariyer blogu ile takip ettiğim sevgili Cengiz Çatalkaya'nın sosyal medya hesaplarında karşılaştığım; Özhan Gönüllüleri, yerel bazda oldukça güzel bir örnek teşkil etmektedir.

Eğer benim iş yerimde böyle bir uygulama yok, bireysel olarak bir şeyler yapmak istiyorum derseniz "UMUT OL!" manızı öneririm. Yakından takip ettiğim Umut ol! projesi ihtiyacı olan çocuklarla sizin aranızda bir köprü görevi görebilir.:)

              Bu yazımı kocaman kalpleri olan tüm gönüllülere ithaf ederek sonlandırıyorum, sevgiyle kalın.:)
0 yorum:

Yorum Gönder