20 Aralık 2013 Cuma

Başarılı olmak istiyorsan...


Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odasının düzenlediği; "Esnaf ve Sanatkarlarımızın Girişimcilik ve Mücadele Ruhu" konulu seminerde, sosyal medya'da yakından takip ettiğim; Prof. Dr. Türker Baş'ı dinleme şansı buldum.


Başlangıç konuşmasında; "Yunuslar çıktı diye küçük balıklar ölmesin!" sloganıyla esnaflarımızı destekledik ve almamız gereken sosyal mesajı "Esnafları Yaşatalım" aldık. Kendimi part-time esnaf olarak tanımladığımdan Sakarya'nın çınar niteliğindeki; esnaf amcalarının yanında, esnaf ruhunu benimsediğimi belirtmek isterim.:)

Esnaflık konusuna bağlamadan, Türker Baş'ın konuşmasına geçmek doğru olan...

Konuşmanın başında esnaflığın toplumsal düzendeki yerine değinen Türker Baş, Türkiye ve Avrupa'da olan hizmet anlayışının farklılığından bahsetti.

Toplumumuzda sohbet edebilmek güçlü bir gereksinimdir. Bu yüzden ; sohbet edebildiğimiz esnafı tercih etmemiz ise bu olguyu destekler. Sohbet ise ne kadar geniş bir yelpazeye yayılırsa o kadar renklenir. Bu durumu kendinden örnek vererek güçlendiren Türker Baş, sadece kendi grubumuzdan insanlarla konuşursak hayatımızın ne kadar siyah beyaz olacağını belirtti.


                   durgun mu?
Piyasa                                            
                   değişiyor mu?

sorusu ise her alan için kendini tamamlayan bir cevabı içinde barındırmaktadır. Çünkü günümüzde hiç bir piyasa durgun değildir, sadece hızla değişiyordur ve bu hızlı değişime uyum sağlamayanlar ise, ya yerinde sayıklıyor ya da yok oluyordur.

Kendi kitabı olan; Kobiler için Gerilla Stratejileri' nden bahseden Türker Baş, rekabetin yoğunlaştığı günümüzde, hareketin azaldığını, karların düştüğünü ve müşterilerin sorunlu profiller oluşturduğunu belirtti.


Çağımız, farklılaşanların çağıdır. Var olmak için yeni şeyler bulmak, başarılı olabilmek içinde, yol kenarında otlayan inek sürüsü içinde mor inek olabilmek gerekir. Eğer, farklılığı yaratmayı başarırsan, rekabette bir adım önde olursun. Denenmiş olanı yapmak ve riske girmemek ise başarının anahtarları içinde yer almaz.

Ticaretle uğraşanlar için başarının anahtarı; Müşteri

Bunu herkes kendi alanı için daraltabilir. Bloggerların başarı anahtarı da okuyucular değil midir? Yani başarılı olmak istiyorsak hitap ettiğimiz kesimi iyi tanımalı ve ona göre yürümeliyiz.

Başarmanın bir yolu olarak da; birlik olabilmeye değinen Türker Baş, tek tabanca olarak dolaşmanın sonuca götürmeyeceğini, bu yüzden birlik olup, işbirliğine girmemiz gerektiğini sözlerine ekledi.

Diğer bir çıkarımım ise; şirketler tek kişi tarafından yönetildiği sürece büyüyemezler, büyüyebilmek için organizasyon şemalarının yatay eksende kaydırmanın yararlı olacağıdır.

Son olarak başarı için gerekenleri maddelersem;
    - Denenmemişi dene!
    - Kendini dev aynasında görme!
    - Fazla kanaatkar olup, yetinmeyi bilme ve yerinde sayma!
    - Kendine değer kat!
    - Asla paylaşmaktan vazgeçme!

Türker Baş'ın pozitif enerjisiyle yaptığı sunumu değerlendirdiğim ve kazanımlarımı paylaştığım yazı  burada sona eriyor.

Paylaşmaktan asla vazgeçmediğimiz günlerde görüşmek dileğiyle, sevgiyle kalın.:)


0 yorum:

Yorum Gönder