23 Kasım 2013 Cumartesi

Sosyal Medya ve İK(2)Bir önceki yazımda "Sosyal medya ve İK(1)" sosyal medya konusuna giriş yapmıştım ve bloglar dan bahsetmiştim. Bu yazımda da kaldığım yerden devam edecek ve sosyal medyadaki davranışlarımız üzerine naçizane fikirlerimi belirteceğim.

"Eski zamanlarda, evlilik öncesi kız tarafı erkeğin mahallesine bir kişi gönderir ve damat adayı hakkında sorup soruştururmuş..."

Bu benzetmeden yola çıkarak sosyal medyayı'da mahallemiz olarak tanımlayabiliriz. Bu mecralarda takındığımız davranış, yazdığımız, paylaştığımız her şey bizi temsil ediyor inceleyenin gözünde. Kısacası farkında olmadan sosyal cv'mizi oluşturuyoruz!

7/24 küfür eden. her şeyden şikayet eden, kavgacı, olumsuz davranışlar... sergileyen kişiye, nasıl kimse bilerek ve isteyerek kızını vermek istemezse, işe alım sürecinde de benzer bir sonuçla karşılaşabiliriz.

İş böyleyken dikkat etmemiz gereken davranışlarımız ve bu davranışların bize sağladığı yararlar vardır.

İlk olarak "samimiyet"

Tabii ki izleniyoruz diye sahte davranışlar sergilemekte büyük yanlış olacaktır. Amaç kendimizi kontrol ederken samimiyetten uzaklaşmamak olmalıdır. Özellikle başkalarının başarılarını takdir etmekten korkmayın.
Beğendiğinizi söylemek, olumlu/olumsuz tenkitlerde bulunarak karşınızdakine yarar sağlamak, yine kendinize yapılan tenkitleri olgunlukla karşılayarak lehinize çevirmek sizin elinizde.

İkinci olarak; sürekli "şikayet" eden bir profil oluşturmamaya çalışmamız iyi olacaktır. Öğrenciler için yaptıkları ödevlerden, çalışanlar için işlerinden sürekli yakınan bir profil negatif izlenim oluşturabilir. Sosyal medya hesaplarınızda geçmişe göz atarsanız, sizde böyle bir döneminiz ile karşılaşabilir ve bunu daha iyi anlayabilirsiniz.

"Sosyal alanımdır, özel hayatımdır ve yaptıklarım beni ilgilendirir" mantığı da fazla doğru değildir. Neticede genel davranışlarımızı özetleyen ve bizi karşı tarafın gözünde canlandıran bir alandan bahsediyoruz. Rumuz kullanmakta olması gereken "şeffaflıktan" uzaktır ve yaptıklarımızın sorumluluğundan kaçtığımızı gösterebilir.

Son olarak; Google amcanın affetmediğini ve mahallemizde bizi sorgulayan herkese geçmişimizi gösterdiğini hatırlatmak doğru olacaktır. O yüzden kişisel markamızı oluşturduğumuz sosyal medya'da kendimizi doğru şekilde ifade etmenin; yararımıza olacağını unutmamak gerekir.

Kendimiz olarak kazandığımız günlerde ve yazılarda görüşmek dileğiyle, sevgiyle kalın.:)0 yorum:

Yorum Gönder