11 Haziran 2013 Salı

Empati nedir bilir misin?Son günlerde toplumumuzda eksik olduğuna inandığım olgu... Herkes der konu empati olunca; "İnsanın kendisini karşısındakinin yerine koymasıdır." diye. Ama bunu kimlerin başarabildiği tartışılır. 

Bana göre empati bir insanlık sanatıdır. Çok boyutlu düşünebilmek, hayatın sadece kendi önündeki pencereden ibaret olmadığını anlayabilmektedir. Hayatın açısı çok geniştir ve birçok pencere yer alır bu açılarda. Empati gücü yüksek olan insan o pencereleri fark edendir.

Hayat sadece benim penceremden ibaret diyen insan, patron ise işçisi, ebeveyn ise çocuğu, öğretmen ise öğrencisi ve her kimse karşısındaki çekilmez ve anlamsız olur.

Oysa o ne çekilmezdir ne anlamsızdır. Sadece "Benim penceremden de bak!" der ve bunu ister. "Senin hayatında benim pencerem olsun." değildir tabi ki demek istediği, sadece "Misafir ol, dinle, hisset ve anla!"


Empati genel anlamda saygıyı getirir peşinde, dayanışmayı getirir, huzuru getirir...

Empati olmazsa var olan en büyük olgu katlanamamaktır. Kimse bir insanın diğerine katlanamadığı dünyayı rengarenk olarak nitelendiremez herhalde.

Empatiyi engelleyen en büyük etmen ise kişinin kendi penceresini diğerlerinden farklı ve üstün görmesidir. Modeli ve rengi ne kadar değişik olursa olsun bakış açısından ibarettir işlevi. Her bakış açısı değerlidir, değer bilene...
Tabi bu anlattıklarım tek taraflı olursa sonuç fiyasko olur. Gereken iade-i ziyaret'tir. Sana yapılmasını istediğini başkasına yapmam dersen, istemeye hakkın var mıdır?

Son olarak diyeceğim, herkesin rolü farklıdır bu hayatta. Eğer bu oyunu zirveye çıkarmak istiyorsak birbirimizin rolüne destek olarak bütünleşmeliyiz.

Empati gücümüzün fazla olduğu renkli günlerde görüşmek üzere, sevgiyle kalın. :) 

0 yorum:

Yorum Gönder