12 Nisan 2013 Cuma

GELECEK GÜZEL GELECEK-UFUK TARHAN12 Martın üstünden tam bir ay geçti. O gün çok sevgili Ufuk TARHAN Sakarya Üniversitesindeydi ve kadınlar günü sebebiyle “Kadın ve Teknoloji” sunumuyla belki de benim gibi birçok kişinin kariyer yolunu bilgileriyle destekleyecekti.
Salonda olan çok az sayıda erkekten biriydim ve şanslıydım. Çünkü enerjisine ve donanımına hayran olduğum Ufuk hanımı yakından izleme olanağını elde etmiştim.
Neden bir ay sonra yazdığıma gelecek olursak sebebi bu yazımı Ufuk hanıma ithaf en tabletimden yazma isteğimdi ve bu istek için gereken tableti alabilmem yaklaşık 1 ay sürdü. Bu süre zarfında X-Y kuşağı çatışmasına fazlasıyla girdim, ihtiyacımı anlatan sunumlar yaptım, değişen çağı anlattım ve sonunda çabam işe yaradı. Y kuşağı olarak kazandığımda tabletime kavuşmuştum.
Bilgi artık kütüphane raflarında yıllarca bekleyen ansiklopedilerde sıkışıp kalmıyor. Bilgi değişim hızı dakikalarla yarışırken, bilginin yeri de cebimize inmiş durumda. O halde çağa uyum sağlamak konusunda ayak diremeye devam edildiğinde kazananın biz değil, akıp giden zamanın olması olasıdır.
Ufuk hanımın anlattıkları uyanmamız gereken bir uykuda olduğumuzu hissettirdi.
Öyle ki yakın gelecekte iş başvurularında elinde tabletiyle değil cv’siyle bulunan kişi çağdan kopuk olarak nitelendirilebilir.
Sunumda kazandığım başka bir çıkarımım ise herkesin gelecekte kendi mesleğini kendi yaratacak oluşu ve şuan olmayan birçok mesleğin gelecekte var olacağı gerçeğiydi.
Peki, bu değişimde kazanacak kim?
İşte onlar şuan durduğu yerde sayanlar değil fazlasıyla hızlı gelen geleceğe karşı tüm enerjisiyle koşanlar olacaktır.
Yaşım 21 olmasına rağmen 10 sene önceye dönüp bugünlerimle karşılaştırdığımda değişimin hızını açıkça anladım. 10 sene önce hayatımızda olmayan şeyler bugün hayatımızın başrolünde.
İşte bunu fark edip donanımımızı arttırmazsak 10 sene sonra kendimizi hazırladığımız iş dünyasında robotların yerimizi almayacağı konusunda kimsenin kanıtı yok.
Değinmek istediğim diğer bir konu ise “1 Mart GELECEK Günü”
Sanırım bu sene kaçırdığıma üzüldüğüm tarihlerden biri oldu. Bu seneden itibaren 1 Mart gelecek günü olarak kutlanacak, 2014 takvimime çoktan yazıldı bile.
“Geleceğimize, onu ne kadar düşlersek o kadar sahip oluruz.”  der ve Ufuk Tarhan’a duyduğum büyük hayranlığı belirterek yazımı sonlandırmak istiyorum.
Geleceğimizin farkında olduğumuz yazılarda görüşmek dileğiyle, sevgiyle kalın. :)

0 yorum:

Yorum Gönder