5 Ocak 2013 Cumartesi

EKİP ÇALIŞMASI


Ekip çalışmasının başarıya ulaşması için, ekip üyelerinin birbirine saygı duyması birinci önceliktir. Çünkü insan kendisine saygı duyulan ortamda varlığının yararlarını ortaya çıkarır. Şüphesiz ki kimse saygı hissetmediği ortamda bulunmak istemez, bulunma zorunluluğu olsa bile bedenen orada olmaktan öteye gitmez, o ortamdaki varlığı. OYSA BİZE İNSANIN BEDENİ DEĞİL RUHU LAZIMDIR.
Karşıt görüşler olsa bile onun arkasından işler çevirip, onu grup dışına itmek değildir İNSANLIK. Ortak paydalarda buluşup projeler üretmek ve ortak paydalarda sabitlenmek gerek. O halde ikinci maddemiz proje bazlı düşünmekten geçiyor. Eğer o ekip gerçek anlamda proje ortaya çıkarabiliyorsa, diğer sorunlar arka plana itilebilir. Özellikle dışlanmışlığın bulunmadığı takımda, herkesin projeye katkısı varsa daha nice çalışmalar beraberinde gelecek demektir.
SORUNLAR ÜZERİNE GİDİLDİKÇE BÜYÜR!!!
Ekip ruhu çok hassas bir konudur. Çünkü insanın olduğu her yerde sorunlar bulunmaktadır. Gerçek bir ekip lideri ise sorunlar üzerinde odaklanmamalı. Bilinmelidir ki sorunlar ne odak noktası olursa o kadar büyüyecek gizil bir güçtür. Bunu bilerek sorunları çözmeye odaklanmak yerine ekibin ortak amacını belirlemek ve bu yolda yürümek gerek. Yani ekip çalışmasında sorun odaklı değil amaç odaklı düşünmek üçüncü maddemiz olmalıdır.
Ve sıra demin de adı geçen ‘ekip lideri’ konusuna geldi. Her grupta bir liderin bulunması doğanın kanunudur. Ama bir grupta birden fazla lider ruhunun olması ve lider koltuğunda gözü olanların fazlalığı bir sorun olmakla beraber çözülmeyecek problem değildir. Çünkü bizim üçüncü temel maddemiz ‘sorunlara odaklanma!’ idi. Eğer sen lider olmak istiyorsan bunu büyük sorun haline getirme aksine şuan ki liderle iletişimini sıkı tut ve ondan projede daha çok görev almak, etkinliğini arttırmak için fırsatlar iste. Unutmamalı ki lider de bir insandır, düşman olmak zorunda değildir. Bu düşünceyle yaklaşırsan aldığın her fazla görevle, saygınlığın artar. Belki lider olamazsın ama onunla ilişkilerini sağlamlaştırıp görev ortağı olabilirsin. Bu da seni etkin bir güç kılar ve bu lider düşmanı olmaktan daha iyi bir fırsattır. Böylece dördüncü maddemiz ‘lider düşmanı olma, görev ortağı ol!’
FARKLILIKLAR FARKINDALIK YARATIR...
Her bir üye yeni bir fikir, potansiyel bir güç demektir. O yüzden ki hiçbiri kaybedilmemelidir. Kimse iyi, kötü diye nitelendirilmemelidir. Sadece herkes aynı değildir. Bir ekipte farklılıkların olması ise kayıp olarak görülmemelidir. Farkındalık farklılık yaratır görüşü gibi farklılıklarda farkındalık yaratır. Farklıların ortak başarısı ise normal başarıdan her zaman üstündür. Böylece beşinci maddemizi ‘kimseyi farklılıklarıyla nitelendirme’ diye isimlendirebiliriz.
Daha deneyim kazandıkça bu maddelere yenilerini ekleyebilirim. Fakat şuan ki deneyimimle bunları oluşturdum. Öncelikle ben bir uzman değilim, sadece bir yolda ilerlemeye çalışan bir öğrenciyim. Yazdıklarım bilimsel bir nitelik taşımamakta, duygu ve deneyimlerle birlikte ortaya çıkmaktadır.
Herkesin ‘insana, insan olduğu için değer verdiği’ günlerde görüşmek üzere...

0 yorum:

Yorum Gönder